Παναθηναϊκός – Κολοσσός 87-80

Πηγή: Eurokinissi

Λίγο έλειψε να τα κάνει «μούσκεμα» στον προημιτελικό με τον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός καθώς απώλεσε διαφορά 25 πόντων ωστόσο πήρε τη νίκη με 87-80 και συνάμα τη πρόκριση στον ημιτελικό του Σαββάτου (18/2) όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Πατώντας γκάζι στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού με τον Κολοσσό Ρόδου στέλνοντας τη διαφορά και στο +25, ο Παναθηναϊκός «έσβησε» τις μηχανές στο δεύτερο μισό του ματς και δη στην τελευταία περίοδο και λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά!

Παρόλα αυτά ο αξιόμαχος Κολοσσός που δεν παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα το παιχνίδι, δεν είχε τα χρονικά περιθώρια προκειμένου να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ωστόσο έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» και μάλιστα τους άγχωσε στα τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (82-78) στα 42” πριν από τη λήξη.
Όμως ο Πάρις Λι με τρεις σερί πόντους (1/2 βολές και ενα δίποντο) έφερε τον Παναθηναϊκό στο +7 (85-78) στα 22” και ουσιαστικά έδωσε την ώθηση για την τελική επικράτηση.