NBA: Με… διαστημικό τον Μπάτλερ το 1-0 των Χιτ επί των Σέλτικς [vids]

NBA: Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το Μαϊάμι κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων και να φτάσει στη νίκη απέναντι στους Σέλτικς με 118-107

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το Μαϊάμι κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων και να φτάσει στη νίκη απέναντι στους Σέλτικς με 118-107 στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Ανατολής του NBA. Οι Χιτ, άρχισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 22-2 μετατρέποντας το 54-62 σε 76-64 για να φτάσουν την διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους (96-76) στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν «διαστημικός» και σταμάτησε στους 41 πόντους σημειώνοντας 27 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο άσος των Χιτ είχε 12/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 17/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 μπλοκ σε 41 λεπτά συμμετοχής. Τον Μπάτλερ ακολούθησαν σε παραγωγικότητα, οι Τάιλερ Χίροου με 18 πόντους και Γκέιμπ Βίνσεντ με 17 πόντους.

Αντίθετα οι Σέλτικς, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μάρκους Σμαρτ (τραυματίας) και Αλ Χόρφορντ (πρωτόκολλο υγείας και ασφάλειας) ήταν καλύτεροι σε 3 από τα 4 δωδεκάλεπτα αλλά έχασαν την 3η περίοδο με 39-14 και δεν μπόρεσαν να ανακάμψουν στη συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ για τους «Κέλτες» ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 29 πόντους με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 24 πόντους και τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς να έχει 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων, είναι προγραμματισμένη για τα ξημερώματα της Παρασκευής (20/5) στις 03:30 και πάλι στο Μαϊάμι.

Το ματς

Οι «Κέλτες» μπήκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήραν κεφάλι στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 62-54, όμως η εικόνα άλλαξε άρδην στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Οι Χιτ μπήκαν ψυχωμένοι και με το τρομερό 39-14 επί μέρους «έσβησαν» την διαφορά των Σέλτικς και πήραν σαφές προβάδισμα, κάνοντας άψογη διαχείριση στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στη νίκη με 118-107.

Έτσι, οι Χιτ με τον τρομερό Τζίμι Μπάτλερ, έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας και έθεσαν τις βάσεις για την πρόκριση στους τελικούς των playoffs του NBA.