Μέσι: ”Πρωτάρης” με Παναθηναϊκό, ”100άρης” με Ολυμπιακό (vids)

Ο Λιονέλ Μέσι έχει μόνο καλές αναμνήσεις κόντρα στις ελληνικές ομάδες, όταν τις αντιμετωπίζει στο Champions League. Δείτε τη φοβερή επίδοσή του.

Του… πάνε οι ελληνικές ομάδες του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έχει να θυμάται ότι σημείωσε το ”παρθενικό” αλλά και το 100ο γκολ του στο Champions League, έχοντας απέναντί του σύλλογο από την χώρα μας.

Συγκεκριμένα, στις 2 Νοεμβρίου του 2005, ο Λίο είχε πετύχει τον στόχο του, σκοράροντας 34ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας το τρίτο από τα πέντε τέρματα που πέτυχαν οι ”Μπλαουγκράνα” κόντρα στην ομάδα του Μαλεζάνι (5-0).

Δώδεκα χρόνια αργότερα, ο Μέσι έφτασε τα 100 γκολ στη διοργάνωση, σημειώνοντας το ”κρίσιμο” τέρμα ξανά κόντρα σε ελληνική ομάδα, αυτή τη φορά τον Ολυμπιακό του Τάκη Λεμονή. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 61ο λεπτό, ο Αργεντινός νίκησε τον Προτό και σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.