ΑΕΚ Ρέθυμνο 93-82

Η Ένωση με επιμέρους 31-12, έκανε την ανατροπή και επικράτησε του εξαιρετικού Ρεθύμνου με 93-82.

Παίζοντας καταπληκτικά στο 4ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ έφτασε τις 8/8 νίκες στους φιλικούς της αγώνες, επικρατώντας και του αξιόμαχου Ρεθύμνου (93-82), που της είχε βάλει πολύ δύσκολα στις τρεις πρώτες περιόδους. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει και με διψήφια διαφορά, στο 30’ ήταν στο -8, ωστόσο στο τέλος έδειξε την κλάση της και με κορυφαίους τους Σάκοτα, Μαυροειδή, Μπάρλοου και Άτιτς πήρε τη νίκη επί του αντιπάλου της στο νοκ άουτ του Κυπέλλου (4/10).

Το ματς

Η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή, καθώς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Στο 13’, μάλιστα, είχε φτάσει στο -8 (18-26), ενώ και στα μισά της περιόδου οι Κρητικοί έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Μεταξύ 15ου και 18ου λεπτού, η Ένωση έβγαλε, πάντως, αντίδραση και με ένα επιμέρους 11-4 η ΑΕΚ μείωσε σε 35-35, με τον Μαυροειδή να φτάνει τους 10 πόντους. Το ξέσπασμα αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό και το Ρέθυμνο ξέφυγε και πάλι ως το τέλος του ημιχρόνου (37-44).

Η διαφορά, μάλιστα, δεν άργησε να γίνει και διψήφια (41-53), πριν συμπληρωθεί το 24ο λεπτό. Όπως αναμενόταν, η ΑΕΚ αντέδρασε ξανά και μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (48-53) στα μισά της 3ης περιόδου. Μια παραλίγο… συμπλοκή των παικτών, σε εκείνο το σημείο, όπως αποδείχτηκε, ευνόησε τους Κρητικούς, που ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (50-58), στις επόμενες φάσεις. Ο Ξανθόπουλος, με τρίποντο, έκανε το 58-62, στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, η οποία έληξε όμως με τους Κρητικούς και πάλι στο +8 (62-70).

Με το ξεκίνημα το 4ου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ γκάζωσε και με καλάθια των Άτιτς, Μπάρλοου και Μαυροειδή ισοφάρισε (70-70). Με κάρφωμα του Αμερικανού, μάλιστα, το σερί της, σε ένα τρίλεπτο, έγινε 10-0 και η Ένωση προσπέρασε με 72-70. Στο 35’, μάλιστα, το επιμέρους σκορ είχε φτάσει στο 15-1, κάνοντας το σκορ 77-71. Με καλάθια των Άτιτς και Σάκοτα, που συνέβαλαν στην ανατροπή, η διαφορά δεν άργησε να γίνει και διψήφια (82-71 και 84-74) με το επιμέρους σκορ σε εκείνο το σημείο (37’) να βρίσκεται στο 24-4. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, το Ρέθυμνο μείωσε στους 6 (86-80), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με δύο καλάθια από τον Σάκοτα και κάρφωμα από Τζέιμς, κάνοντας το 92-80. Το τελικό σκορ υπέρ της Ένωσης ήταν 93-82.

Τελευταίος αντίπαλος της ΑΕΚ, στην Κύπρο, ο διοργανωτής του τουρνουά ΑΠΟΕΛ, την Κυριακή (16:30).

Δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 14 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 13, Μαυροειδής 19, Σι 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (1), Γκούντγουιν 10 (2), Μέντλοκ 14 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5 (1), Μούντι 19 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10 (2), Ρόμπερτσον 15 (1).

Πηγή: aek365.com