Με επιθετικό στο τέρμα κόντρα στον Ολυμπιακό μετά από 49 χρόνια… (vid)

Ένα από τα highlights του ημιτελικού Κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό ήταν ασφαλώς η παρουσία του Ούγκο Αλμέιδα κάτω από τα δοκάρια τα τελευταία λεπτά, ωστόσο αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που επιθετικός της Ένωσης χρειάστηκε να φορέσει τα γάντια του τερματοφύλακα κόντρα στους Πειραιώτες...

​Ήταν 27 Οκτωβρίου του 1968, όταν ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια ΑΕΚ στο παλιό Καραϊσκάκη και με το σκορ να είναι στο 3-2 υπέρ των κιτρινόμαυρων στο 85′, ο τερματοφύλακάς τους Στέλιος Σεραφείδης αποβάλλεται από τον διαιτητή Ξανθούλη μετά από αψιμαχία με τον Γιώργο Σιδέρη.

Ο προπονητής της Ένωσης, Μπράνκο Στάνκοβιτς, παρότι είχε δικαίωμα να κάνει αλλαγή, επιλέγει τελικά να τον αντικαταστήσει κάτω από τα δοκάρια με τον βραχύσωμο επιθετικό και μεγάλο αστέρι της ομάδας του Μίμη Παπαϊωάννου, ο οποίος μάλιστα είχε σκοράρει νωρίτερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Αυτός κατάφερε να κρατήσει το 3-2 μέχρι τη λήξη εκείνης της αναμέτρησης πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική επέμβαση στο 89ο λεπτό, για να έρθει σχεδόν 49 χρόνια μετά η ώρα που ένας άλλος διεθνής επιθετικός, ο Ούγκο Αλμέιδα, μετά την αποβολή του συμπαίκτη του Γιάννη Ανέστη στις καθυστερήσεις, χρειάστηκε να φορέσει τα γάντια του τερματοφύλακα σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό!

Πηγή: sdna.gr