Ασύλληπτο σερί του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στον Ερασιτέχνη!

Ένα απίστευτο σερί που δύσκολα θα εμφανιστεί ξανά στο μέλλον «τρέχει» ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού στα ερασιτεχνικά ομαδικά τμήματα, με την τελευταία «ερυθρόλευκη» νίκη στο μπάσκετ γυναικών να είναι η 30η συνεχόμενη!

​Το απόγευμα της Κυριακής, η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε 69-59 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο για την 17η αγωνιστική της Α1. Λίγες ώρες νωρίτερα, το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα βόλεϊ γυναικών των Πειραιωτών νίκησε εύκολα 3-0 σετ την αντίστοιχη των «πρασίνων» στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και αυτά τα δύο αποτελέσματα του σαββατοκύριακου πλέον ανέβασαν το «ερυθρόλευκο» σερί επί του αιωνίου αντιπάλου του στα ομαδικά τμήματα του Ερασιτέχνη στο ασύλληπτο 30-0!

Όσον αφορά στα… επί μέρους σκορ, στο πόλο ανδρών είναι 10-0 (γκολ 137-47), στο βόλεϊ ανδρών 5-0 (σετ 15-4), στο βόλεϊ γυναικών 8-0 (σετ 24-11) και τέλος στο μπάσκετ γυναικών 7-0 (πόντοι 478-357).

Η τελευταία νίκη ερασιτεχνικού τμήματος του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού ήταν σχεδόν δύο χρόνια πριν, στις 24 Απριλίου του 2015. Ήταν ο δεύτερος τελικός των πλέι-οφ του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, όταν οι «πράσινες» είχαν επικρατήσει 3-0 σετ. Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν στο τέλος τον τίτλο παίρνοντας τα επόμενα δύο ματς.

Αναλυτικά, το σερί νικών του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού:

27/04/2015 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2 (βόλεϊ γυναικών, 3ος τελικός πλέι-οφ)

30/04/2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-1 (βόλεϊ γυναικών, 4ος τελικός πλέι-οφ)

09/05/2015 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 18-10 (πόλο ανδρών, τελικός Κυπέλλου)

27/05/2015 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 16-2 (πόλο ανδρών, 1ος τελικός πλέι-οφ)

29/05/2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 7-8 (πόλο ανδρών, 2ος τελικός πλέι-οφ)

02/06/2015 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 10-6 (πόλο ανδρών, 3ος τελικός πλέι-οφ)

24/10/2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-66 (μπάσκετ γυναικών, πρωτάθλημα)

15/11/2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 4-14 (πόλο ανδρών, πρωτάθλημα)

05/12/2015 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0 (βόλεϊ ανδρών, πρωτάθλημα)

05/12/2015 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ γυναικών, πρωτάθλημα)

24/01/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 82-59 (μπάσκετ γυναικών, πρωτάθλημα)

27/02/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2 (βόλεϊ γυναικών, πρωτάθλημα)

28/02/2016 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ ανδρών, πρωτάθλημα)

04/03/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2 (βόλεϊ γυναικών, ημιτελικός Κυπέλλου)

09/03/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 18-5 (πόλο ανδρών, πρωτάθλημα)

20/03/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 63-60 (μπάσκετ γυναικών, τελικός Κυπέλλου)

20/04/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-37 (μπάσκετ γυναικών, 1ος τελικός πλέι-οφ)

24/04/2016 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 38-50 (μπάσκετ γυναικών, 2ος τελικός πλέι-οφ)

27/05/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 14-2 (πόλο ανδρών, ημιτελικός Κυπέλλου)

11/11/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 14-4 (πόλο ανδρών, πρωτάθλημα)

23/11/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2 (βόλεϊ γυναικών, πρωτάθλημα)

27/11/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-43 (μπάσκετ γυναικών, πρωτάθλημα) *

05/12/2016 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 (βόλεϊ ανδρών, πρωτάθλημα)

24/01/2017 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 (βόλεϊ ανδρών, League Cup)

04/02/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-11 (πόλο ανδρών, πρωτάθλημα)

19/02/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ γυναικών, πρωτάθλημα)

22/02/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 4-14 (πόλο ανδρών, προημιτελικός Κυπέλλου)

27/02/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ ανδρών, πρωτάθλημα)

04/03/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-3 (βόλεϊ γυναικών, ημιτελικός Κυπέλλου)

05/03/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (μπάσκετ γυναικών, πρωτάθλημα)

* Ο Ολυμπιακός νίκησε αυτό το ματς στο γήπεδο, ωστόσο στη συνέχεια μηδενίστηκε λόγω της ένστασης του Παναθηναϊκού για αντικανονική συμμετοχή της Εβίνας Μάλτση χωρίς όμως να κατακυρωθεί τελικά υπέρ των «πρασίνων».

Πηγή: sdna.gr