Καθάρισε ο στρατηγός Ούκιτς

Μεγάλο ντέρμπι για τη Βασίλισσα, που επικράτησε με 77-71 του φοβερού ΠΑΟΚ, έχοντας ηγέτη τον Κροάτη γκαρντ.

Σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε μια δίκαιη νίκη επί του ΠΑΟΚ, στην πρόβα της εν όψει Μονακό. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν καταπληκτικό ματς, ωστόσο όταν η μπάλα… βάρυνε καθάρισε για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ο Ρόκο Λένι Ούκιτς. Ο Κροάτης γκαρντ πέτυχε 5 καθοριστικούς πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, παίρνοντας τη σκυτάλη στο τέλος από τον Σάκοτα. Αποθεώθηκε στην επανεμφάνιση του ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που αγωνίστηκε για 7 λεπτά.

Ο αγώνας ξεκίνησε μέτρια για την ΑΕΚ που βρέθηκε στο -7 (2-9), στο 4ο λεπτό. Η είσοδος του Ελόνου έδωσε μια φρεκάδα στην ΑΕΚ, καθώς ο Αμερικανός μέσα σε 3 λεπτά πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), ωστόσο ο ΠΑΟΚ έκανε το 12-20 στο 8΄. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ένωση στο -11 (16-27), χωρίς να έχει ευστοχήσει σε δίποντο (0/4).

Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου, ο ΠΑΟΚ έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (16-29), αλλά η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση με καλάθι του Ντίξον και τρίποντο του Σάκοτα (21-29 στο 11’). Μάλιστα, με ένα σερί 8-0 (οι 6 πόντοι του Ούκιτς), η Ένωση μείωσε στους 2 (29-31) στο 15’. Εξαιτίας της αστοχίας των κιτρινόμαυρων, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτο ημιχρόνο. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στα 51’’ πριν το τέλος (με βολή του Χαριτόπουλου, έπειτα από τρίποντο του Λαρεντζάκη), όμως ο Τσόχλας έστειλε (με βολές) τον ΠΑΟΚ τον προηγούμενο στα αποδυτήρια (37-39).

Χρειάστηκαν λιγότερο από 3 λεπτά στο 2ο ημίχρονο για περάσει για πρώτη φορά η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ: 42-40 με τον Ντίξον. Με τρίποντο του Βασιλειάδη και καλάθι του Μαυροειδή, που έκανε 2 τάπες στο διάστημα αυτό, η Ένωση έκανε το 47-44 στο 24΄. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα (49-51 στο 26’), όμως με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και ΜακΓκραθ η ΑΕΚ τελείωσε δυναμικά την 3η περίοδο (59-54).

Στη δ’ περιόδο, οι κιτρινόμαυροι έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη έκαναν το 64-57 στο 34’. Με δύο μεγάλα τρίποντα, όμως, ο Τσόχλας μείωσε για τους Θεσσαλονικείς σε 66-63, 3:32 πριν τη λήξη. Ακολούθησε και νέο τρίποντο του ΜακΦάντεν (68-66), όμως σε αυτό το σημείο μίλησε η ψυχραιμία του Σάκοτα (4 σερί πόντοι) και του Ούκιτς (έκανε με τρίποντο το 73-66 στα 1:41 πριν το τέλος).

Ο ΜακΦάντεν, ωστόσο, έβαλε και πάλι δύσκολα στην ΑΕΚ με νέο τρίποντο στο 39’, κάνοντας το 73-71. Ο Ούκιτς όμως ήταν ζεστός και με ντράιβ έκανε το 75-71 στα 40’’. Στην επόμενη φάση, ο Ελόνου «έσβησε τα φώτα» στον Πέινερς και το τελικό 77-71 διαμόρφωσε με βολές ο Βασιλειάδης.