Νταρουσάφακα – Φενέρμπαχτσε 72-65

Η Νταρουσάφακα νίκησε ξανά την Φενέρμπαχτσε (72-65), παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ και έκανε το δικό της... δώρο στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ «έπιασε» την Αναντολού Εφές με ρεκόρ 11-11 στην φετινή Euroleague και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ, μετά το 2/2 που έκανε απέναντι στην «Φενέρ». Από την άλλη, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έχει πλέον 14-8.

Για ποιον λόγο πρόκειται για… ελληνικό δώρο αυτή η νίκη της «Νταρού», που ήρθε μετά την πολύ καλή εμφάνιση των Ουίλ Κλάιμπερν – Άντε Ζίζιτς – Μπραντ Ουαναμέικερ; Αφενός γιατί ο Ολυμπιακός αν νικήσει την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ θα έχει «μαξιλαράκι» δύο νικών από τους πρωταθλητές Τουρκίας, αφετέρου γιατί οι «πράσινοι» βρίσκονται πλέον σε… απόσταση βολής από την τετράδα (μείον μία νίκη, με την Φενέρμπαχτσε βέβαια να υπερέχει στην ισοβαθμία).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Φενέρμπαχτσε να είναι συγκεντρωμένη και… ανεβασμένη και τον Μπόμπι Ντίξον να έχει 7 πόντους στο 10′. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 10-20, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 4/15 σουτ και δεν έβρισκαν ρυθμό. Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να μαζεύουν την διαφορά και να ισοφαρίζουν με κάρφωμα του Άντε Ζίζιτς στο 17′ (25-25). Ο Μπραντ Ουαναμέικερ είχε 0/5 τρίποντα σε 19′, όμως ευστόχησε σε buzzer beater προσπάθεια στο τέλος του ημιχρόνου και η «Νταρού» πήγε στα αποδυτήρια με +3 (34-31).

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν «κλειστό» και… οριακό. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο πίνακας έδειχνε 47-47, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να έχει 16 πόντους και τον Ζίζιτς να τον… κοντράρει με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Το 52-52 του 33′ ήταν ενδεικτικό της «μάχης» που γινόταν στον τουρκικό «εμφύλιο» της αγωνιστικής. Με δύο εύστοχα τρίποντα του Ουίλ Κλάιμπερν η «Νταρού» πήρε μια διαφορά 5 πόντων στο 35′ (58-53), ενώ το τρίποντο του Άντριεν Μοερμάν έστειλε τους γηπεδούχους στο +7 (62-55 στο 36′). Στα τελευταία λεπτά η Νταρουσάφακα ήταν συγκεντρωμένη, έπαιξε καλή άμυνα, σκόραρε την ώρα που ο Μπογκντάνοβιτς έχανε σερί τρίποντα και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη (72-65).

Την επόμενη αγωνιστική (23η) η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται στην Πόλη τον Ολυμπιακό (23/2, 19:45), ενώ η Νταρουσάφακα παίζει στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (24/2, 22:00).

Τα Δεκάλεπτα: 10-20, 34-31, 47-47, 72-65

πηγή: sdna.gr