Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 81-72

Ο Μπουρούσης έδωσε τη σιγουριά με κυριαρχία στο ποστ, αλλά όταν ο Μάικ Τζέιμς πάτησε το τούρμπο, ο Παναθηναϊκός άφησε τη σκόνη του στη Μπάμπεργκ (81-72) και ξεκούραστα έμεινε μόνος πέμπτος στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με ένα εξαιρετικό καρέ διακριθέντων, προεξάρχοντος του Τζέιμς (15π.), μαζί με Σίνγκλετον (17π.), Φελντέιν (16π.) και Μπουρούση (16π.), υπέταξε την Μπάμπεργκ και πλέον βρίσκεται στο 13-9 που τον αφήνει μόνο πέμπτο στην κατάταξη!

Η Μπάμπεργκ όντας συγκεντρωμένη όπως συνηθίζει αιφνιδίασε τους γηπεδούχους (3-11, 3’), με τον Ραντόσεβιτς να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι. Φελντέιν και Σίνγκλετον ανέλαβαν να… ξεσηκώσουν τον Παναθηναϊκό μετά το τάιμ άουτ του Πασκουάλ και με δύο τρίποντα έκαστος απάντησαν για το 19-16 (7’).

Μετά το 19-18 του Βερεμένκο οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να χτίσουν +8 ως το φινάλε της πρώτης περιόδου (27-19, 10’) με μπροστάρη τον Μπουρούση, με το γκολ-φάουλ του Παππά να διαμορφώνει το 30-19 (11’)!

Ηταν η σειρά της Μπάμπεργκ να αντεπιτεθεί (30-27, 13:30’’), με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει και στη δεύτερη περίοδο εύστοχα τρίποντα, αφού από τα 5/7 του 10’, είχε 0/5 ως to 37-35 του Τζέιμς (18:30’’), ενώ άλλο ένα τρίποντο του Φελντέιν έδωσε ισχνό προβάδισμα στην ανάπαυλα (42-41).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να… αποσπαστούν με εκτελεστή τον Φελντέιν (53-44, 24’), με τον Μίλερ να απαντά (54-51, 26’), πριν ο Μπουρούσης και ο Τζέιμς κουβαλήσουν την ομάδα τους για διψήφιο προβάδισμα (62-52, 28’), με το 62-54 να είναι το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το… καλημέρα στην τέταρτη περίοδο ο Σίνγκλετον έστειλε τη διαφορά στο +11 (65-54), με τον Γκάμπριελ να απαντά στο σερί των Γερμανών με τον Ζήση που επέστρεψε μετά τα ράμματα που του έγιναν στο σαγόνι και τον Τάις (68-61, 33:30’’).

Ο Τζέιμς με προσωπικά καλάθια διατήρησε το «πράσινο» προβάδισμα (73-64, 36’), ενώ με δική του ασίστ ο Παππάς διαμόρφωσε το 77-66 (37:30’’). Πλέον ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να απειληθεί ξανά και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 81-72 για την 13η νίκη του στον μαραθώνιο!

Ο MVP: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός και ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σκληρός: Μπουρούσης, Φελντέιν και Σίνγκλετον ήταν πολύ καλοί για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βοηθώντας τα μέγιστα.

Ο Αόρατος: Ο Μέλι δεν βοήθησε καθόλου την Μπάμπεργκ, παρότι είναι ένα από τα μεγάλα όπλα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός και πάλι εμφάνισε τα… γνωστά κακά διαστήματα στο παιχνίδι, ενώ αυτή τη φορά είχε κακή αναλογία ασίστ/λαθών.

Η στιγμή: Ο Παναθηναϊκός είχε συνεχώς το προβάδισμα, ωστόσο όταν η Μπάμπεργκ απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο (65-61), ο Τζέιμς ήταν εκεί για να δώσει αποφασιστικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Η διαιτησία: Ρίζικ (Ουκρανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Λάτισεβς (Λετονία) σε γενικές γραμμές είχαν μια καλή διαιτησία στο ΟΑΚΑ.

Οι Στρατηγοί: Φελντέιν και Σίνγκλετον βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο μετά το κακό ξεκίνημα, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να πληρώνει και πάλι το κακό της διάστημα, δίνοντας στην Μπάμπεργκ το δικαίωμα να παραμένει κοντά στο σκορ. Ομως ο Τζέιμς στο τέλος έκανε τη διαφορά.

Η εξέδρα: Περίπου 10.000 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και πριν το παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν με το ευρωπαϊκό τρόπαιο του 2007, το περσινό κύπελλο, όπως επίσης με τον άλλοτε «πράσινο» άσο, Τζόνι Ρότζερς που ήταν στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-41, 62-54, 81-72.

πηγή: sdna.gr