ΑΕΚ από… ατσάλι στους εκτός έδρας αγώνες Κυπέλλου! (vids)

H επίδοση της ΑΕΚ στους εκτός έδρας αγώνες Κυπέλλου από το 2010 μέχρι σήμερα εντυπωσιάζει, καθώς η Ένωση μετράει 11 νίκες και μόνο μια ήττα σε 19 αναμετρήσεις της διοργάνωσης μακριά από το γήπεδό της.

​Η τελευταία ήττα της ΑΕΚ σε εκτός έδρας παιχνίδι για τη δεύτερη σημαντικότερη διασυλλογική διοργάνωση της Ελλάδας ήρθε πάνω από πέντε χρόνια πριν και συγκεκριμένα τον Ιανουάριο του 2012, όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της ομάδας του Νίκου Κωστένογλου στο γήπεδο της Τούμπας και την απέκλεισε στη φάση των «16».

Είχαν προηγηθεί πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες για την Ένωση, οι τέσσερις υπό τις οδηγίες του Μανόλο Χιμένεθ την περίοδο 2010-11 (κατά σειρά κόντρα σε Πανθρακικό, Λάρισα, Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ), οι οποίες της επέτρεψαν να προκριθεί στον τελικό και να κατακτήσει τελικά το τρόπαιο απέναντι στον Ατρόμητο (3-0), και αυτή στην Καλαμάτα με γκολ του Στιβ Μπέλεκ (0-1) την επόμενη σεζόν, πριν τον αποκλεισμό στην Θεσσαλονίκη.

Ακολούθησε μια «λευκή» ισοπαλία επί ημερών Έβαλντ Λίνεν στην Καβάλα τον Δεκέμβριο του 2012, με τον σύλλογο της Football League να παίρνει τελικά την πρόκριση «αλώνοντας» το Ολυμπιακό Στάδιο (0-1) χάρη στο τέρμα του Ταμαντανί Ενσαλίβα, ενώ το 2013-14 η ΑΕΚ δεν συμμετείχε στη διοργάνωση του Κυπέλλου, καθώς αγωνιζόταν στην τρίτη κατηγορία.

Την περίοδο 2014-15, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πραγματοποίησε πολύ καλή πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας και έφτασε λίγα λεπτά μακριά από το να αποκλείσει τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στα προημιτελικά και να γίνει το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Αρχικά, πέρασε με νίκη από την Άμφισσα στα προκριματικά, με τον «ξεχασμένο» Αμπλαγέ Φαγιέ να παραβιάζει την εστία του Φωκικού στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ακολούθησε μια ισοπαλία χωρίς γκολ με τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή για τη φάση των ομίλων και το 1-1 στην Κέρκυρα, το οποίο της έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης (ακολούθησε νίκη με 2-0 στο ΟΑΚΑ). Μάλιστα η ΑΕΚ, πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», επιβεβαιώνοντας τη δυναμική της μακριά από το γήπεδό της.

Αν η πορεία της Ένωσης εκείνη την περίοδο σταμάτησε τελικά στα προημιτελικά με εκείνο το αμφισβητούμενο τέρμα του Φράνκο Χάρα στο τελευταίο λεπτό της επεισοδιακής ρεβάνς με τους Πειραιώτες στο Ολυμπιακό Στάδιο, την αμέσως επόμενη κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής και να σηκώσει την κούπα για 15η φορά στην Ιστορία της, αποφεύγοντας για μια ακόμη σεζόν την ήττα εκτός έδρας.

Δύο νίκες στη φάση των ομίλων, στην Ξάνθη (με σκόρερ τον… αξέχαστο Μακόλεϊ Κρισάντους) και στην Λάρισα, για να ακολουθήσουν τα «διπλά» στις έδρες του Λεβαδειακού και του Ηρακλή, μέχρι τον ημιτελικό με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στον οποίο το σύνολο του Στέλιου Μανωλά απέφυγε την ήττα και την παράταση χάρη στο κοντινό πλασέ του Ραφίκ Τζιμπούρ, δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (1-1).

Όσο για φέτος, ο Δικέφαλος Αετός σίγουρα δεν «μάγεψε» με τις εμφανίσεις του απέναντι σε Αναγέννηση Καρδίτσας (2-2) και Λαμία (0-0) στη φάση των ομίλων, ωστόσο και πάλι δεν έφυγε ηττημένος από το γήπεδο, ενώ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά νίκησε στην Λιβαδειά για τη φάση των «16», με το ίδιο σκορ (0-1) αλλά διαφορετικό πρωταγωνιστή (Τάσο Μπακασέτα αντί για Ρόναλντ Βάργκας).

Συνεπώς, η επί πέντε χρόνια και 13 συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια Κυπέλλου αήττητη ΑΕΚ (ρέκορ στα τελευταία 19 ματς, 11-7-1) στοχεύει το βράδυ της Πέμπτης να έχει φύγει τουλάχιστον με μια ισοπαλία με γκολ από το γήπεδο των Περιβολίων, απέναντι στον αξιόμαχο Πλατανιά, και να έχει αυξήσει τις πιθανότητές της να υπερασπιστεί το τρόπαιο που κατέκτησε πέρυσι νικώντας τον Ολυμπιακό στον τελικό.

25/01/2017, Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-1

Fun fact: Στα δύο Κύπελλα που κατέκτησε η ΑΕΚ την τελευταία εξαετία, απέναντι στον Ατρόμητο το 2011 (3-0) και τον Ολυμπιακό το 2016 (2-1), ήταν τυπικά φιλοξενούμενη στους τελικούς στο Ολυμπιακό Στάδιο!

Πηγή: sdna.gr