Aποκλεισμός-σοκ για Ρομπέρτο!

Η Εσπανιόλ με βασικό τον Ρομπέρτο αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ισπανίας, καθώς η Αλκορκόν της Segunda νίκησε στη Βαρκελώνη με 3-4 στα πέναλτι!

​Η Αλκορκόν συνηθίζει να κάνει εκπλήξεις στο Κύπελλο, με αποκορύφωμα όταν απέκλεισε τη σεζόν 2009-10 στην ίδια φάση την Ρεάλ Μαδρίτης (4-0 εντός έδρας και ήττα με 1-0 στη Μαδρίτη).

Τώρα ήρθε η σειρά της Εσπανιόλ, με την ομάδα του Ρομπέρτο να μένει εκτός συνέχεια του Κυπέλλου με στα πέναλτι. Το πρώτο ματς στην έδρα της Αλκορκόν είχε έρθει 1-1, στη ρεβάνς της Βαρκελώνης οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χιμένες στο 20΄ και την Εσπανιόλ να στέλνει το ματς στην παράταση όταν ο Πέρες ισοφάρισε στο 84΄.

Γκολ δεν μπήκε στη συνέχεια και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η Αλκορκόν επικράτησε με 3-4 και πήρε την πανηγυρική πρόκριση στους «16».

Tα αποτελέσματα της Πέμπτης 23/12

Αλαβές-Χιμνάστικ 3-0 (6-0)Θέλτα-Μούρθια 1-0 (2-0)Μπιλμπάο-Σανταντέρ 3-0 (5-1)Εσπανιόλ-Αλκορκόν 1-1, παράταση: 1-1, πέναλτι: 3-4 (2-2)

Πηγή: sdna.gr