ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 22-24

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 24-22 σημείωσε ο ΠΑΟΚ στο σημαντικότερο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της handball premier.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα όσους και η ΑΕΚ που βρίσκονται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών μετά από τιμωρίας της ΑΕΚ για τη συμπεριφορά των οπαδών της στο παιχνίδι με το Σεριφάτο Αιγίου.

Μεγάλη εμφάνιση του τερματοφύλακα Λοΐζου του ΠΑΟΚ που έπιασε πέναλτι στο φινάλε του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα προς το κλείσιμο του αγώνα με την ΑΕΚ να μη μπορεί να κάνει την ανατροπή παρά τη μεγάλη προσπάθεια.

Ένα πολύ σφιχτό παιχνίδι έγινε στο Καματερό με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να παίρνει διαφορά δύο γκολ (4-6, 5-7) στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Νικολαΐδη να ισοφαρίσουν σε 7-7 με την «Ένωση» να παίρνει το προβάδισμα με τον Πέρρο (10-9) επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι με τον ίδιο παίκτη πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων για το 11-9 με τον Χόγκα από τη θέση του εξτρέμ να κάνει το 12-9 για την ομάδα του Κώστα Τούτση. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τη δική τους απάντηση αφού με δύο γκολ του Βεσελίνοβιτς μείωσαν σε 12-11 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς με τον Κυπραίο και τον Βεσελίνοβιτς κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα (12-13) με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι προβάδισμα δύο γκολ (15-17) με τον Κοκκώνη. Ο Βεσελίνοβιτς 15 λεπτά πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-20) στον ΠΑΟΚ που φαινόταν να κρατάει τη νίκη στα χέρια του.

Ο Βεσελίνοβιτς, στην επίθεση και ο Νίκος Λοΐζος στο τέρμα κρατούσαν τον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 16-21 με τον Σέρβο δεξί ίντερ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν η ώρα της ΑΕΚ να αντιδράσει και με σερί 3-0 μείωσε σε 19-21 με τον αρχηγό Νικολαΐδη.

Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για αρκετή ώρα, αφού οι δύο τερματοφύλακες (Σύγγαρης, Λοΐζος) έδειξαν την κλάση τους σε αρκετές φάσεις. Η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ (20-21) με τον Αντρέγιτς εννέα περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με τον Χόγκας να ισοφαρίζει σε 21-21 και να δίνει χαρακτήρα θρίλερ στο υπόλοιπο του αγώνα.

Με γκολ του Πετρίδη και του Χόγκα διαμορφώθηκε το 22-22 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (22-23) με τον Παλάσκα ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος. Είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πετρίδης διαμόρφωσε το 22-24, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού ο Λοΐζος έπιασε το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, 12 δεύτερα πριν το τέλος.

AEK- ΠΑΟΚ 22-24Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-7, 9-8, 10-9, 12-11 (ημχ.), 12-13, 15-17, 16-20, 19-21, 22-22, 22-24ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 3, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-8, πέναλτι: 3/4-5/7.

Άκης Κυπραίος (αθλητής ΠΑΟΚ): «Πολύ δυνατό παιχνίδι, θέλαμε πολύ αυτή την νίκη σε μία δύσκολη έδρα και να κλείσει θετικά η χρονιά. Με αυτό το δίποντο παραμείναμε στους στόχους μας και κοιτάμε διαφορετικά τη σεζόν. Έχουμε αρκετό χρόνο να ξεκουραστούμε, αλλά και να δουλέψουμε. Χαρούμενες γιορτές σε όλους».

Θάνος Συγγάρης (τερματοφύλακας ΑΕΚ): «Κλείνουμε τον Α’ γύρο με ήττα. Θέλαμε πολύ το ματς, νομίζω το δείξαμε, αλλά κάποια ατομικά λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουμε το ματς και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο φινάλε. Έχουμε μεγάλο κενό στο πρωτάθλημα, θα δουλέψουμε σκληρά. Έχουμε δείξει ποιοι είναι οι στόχοι της ομάδας».

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικήςΆρης Νίκαιας- Αερωπός Έδεσσας 20-26ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 23-41Φοίβος Συκεών- Διομήδης Άργους 15-18Φίλιππος Βέροιας- Σεριφάτο Αιγίου 30-24Πανελλήνιος- ΑΣΕ Δούκα 20-20ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 22-24