Η Σλόβαν έκανε το χατήρι του ΠΑΟΚ !

Η Σλόβαν Λίμπερετς έκανε την πρώτη νίκη της στον όμιλο, διέλυσε την Καραμπάχ (3-0) κι έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Το πρώτο κρατούμενο για να μείνει ζωντανός ο ΠΑΟΚ στο κυνήγι της πρόκρισης ήταν να μην κερδίσει η Καραμπάχ μέσα στην Σλοβακία. Οι Αζέροι όχι μόνο δεν κέρδισαν, αλλά διαλύθηκαν στο Λίμπερετς (3-0) και ξάφνου οι Σλοβάκοι με διπλό την τελευταία αγωνιστική στην «Τούμπα» και διπλό της Φιορεντίνα στο Μπακού μπορούν να κλέψουν την δεύτερη θέση από του πουθενά σε τριπλή ισοβαθμία!

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν η αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να υπερέχουν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.

Ο κορυφαίος του γηπέδου Βουτς άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς (11), με τους Σλοβάκους να έχουν και δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Φόλπρεχτ (34’).

Η υπεροχή της Σλόβαν μετουσιώθηκε σε πέναλτι στην αρχή της επανάληψης που έφερε το 20 από τον Κομλιτσένκο (57’), ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από ασίστ του Βουτς έκανε το τελικό 3-0 (63’) με την Σλόβαν να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στον όμιλο και να αναθερμαίνει τις ελπίδες της για πρόκριση στους 32 του Europa League.

Πηγή:sdna.gr