Αθλητισμός

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 86-90: Νέα απογοήτευση για τον Ολυμπιακό – Τον αδίκησε η διαιτησία

Ο Ολυμπιακός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην Euroleague από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ, με 90-86 και έπεσε στο 9-6 στη διοργάνωση. Κρίσιμες αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία λεπτά καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Στην τέταρτη περίοδο το πράγμα ξέφυγε από τον έλεγχο του Ολυμπιακού, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 (63-73) στο 33′, ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει και να φτάσει το ματς στο τελευταίο σουτ (84-86),με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει την επίθεση και να στέλνει την μπάλα στα σίδερο. Η ευκαιρία χάθηκε για τον Ολυμπιακό και το ματς πήγε στον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε την 8η νίκη του στη διοργάνωση, με τους «ερυθρόλευκους» μα είναι πλέον στο 9-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)