Αθλητισμός

Έχασε από μια μέτρια ομάδα την Μακάμπι ο Παναθηναϊκός

Ηττημένος έφυγε γι΄ άλλη μια φορά από το Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 4ο δεκάλεπτο, έπρεπε να τρέξει για να καλύψει τα κακώς κείμενα, ο Γκουντάιτις μείωσε με μια βολή (69-60), αλλά οι «πράσινοι» με τρία λάθη σε ένα μόνο λεπτό, έβλεπαν την υπόθεση νίκη να φεύγει απ΄ τα χέρια τους, μη μπορώντας να βρουν αντίδραση. Από την πλευρά της η Μακάμπι έβρισκε και τα έκανε… μεγαλώνοντας τη διαφορά στο +14 (74-60).

Το παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις έφερε σκορ στον Παναθηναϊκό (74-62), με τους «πράσινους» να μη δίνουν συνέχεια στο επιθετικό τους τέμπο, κάτι που βόλευε τη Μακάμπι (76-62) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ποίθρες. Ο Γκριγκόνις πήρε επιθέσεις, οι τρεις βολές του Πονίτκα βρήκαν στόχο και μείωσαν το σκορ (76-67).

Το τρίποντο του Λι έδωσε ανάσες (76-70), με τον Αμερικανό να ολισθαίνει στο παρκέ και να χάνει μοναδική ευκαιρία για περαιτέρω μείωση στο αφύλαχτο καλάθι της Μακάμπι. Η Μακάμπι σταθεροποίησε και πάλι το +10 (80-70) ο Ουίλιαμς έβαλε μια βολή από το ζευγάρι που εκτέλεσε και ο Νέμπο στην επίθεση έβαλε «σφραγίδα» νίκης για την ομάδα του (82-71) με 1,30΄΄ για το φινάλε.

Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους δέκα, αλλά και πάλι (82-74), αλλά δεν του αρκούσε που έφυγε χωρίς νίκη για τρίτη σερί χρονιά από το Τελ Αβίβ, με το τελικό σκορ να κλείνει (85-74).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.