Αθλητισμός

Παναθηναϊκός: Ουραγός στις βολές στην Euroleague

Άκρως απογοητευτικά είναι τα ποσοστά του Παναθηναϊκού πίσω από τη γραμμή των βολών. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Η Ζαλγκίρις έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί που ”έτρεχε” ο Παναθηναϊκός, τον οποίο και σταμάτησε στο Κάουνας επικρατώντας με 80-74, χάρη στο ”μπλακ άουτ” των ”πρασίνων” στην τρίτη περίοδο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην τρίτη περίοδο, σπαταλώντας αρκετές επιθέσεις και κυρίως ευκαιρίες από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι ”πράσινοι” σούταραν από τη γραμμή με ποσοστό 17/30, συντηρώντας με αυτόν τον τρόπο το πολύ άσχημο ποσοστό τους στον συγκεκριμένο τομέα.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός είναι η χειρότερη ομάδα της Euroleague πίσω από τη γραμμή των βολών, σουτάροντας στα πρώτα 11 ματς με ποσοστό 65.42%.