Αθλητισμός

Το πέναλτι που πήρε ο Παναθηναϊκός και τα άλλα τρία που ζητάει (pics)

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με πέναλτι για κράτημα πάνω στον Μολίνς, ωστόσο οι πράσινοι διαμαρτύρονται για ακόμα τρεις φάσεις που ο Μολέδο κρατήθηκε εντός περιοχής από αμυντικούς της Λάρισας.n

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την ΑΕΛ, με τους πράσινους να ανοίγουν το σκορ με πέναλτι σε κράτημα πάνω στον Μολίνς, αλλά να διαμαρτύρονται για ακόμα δύο φάσεις στο 0-0, στις οποίες ο Μολέδο κρατήθηκε εντός της περιοχής των «βυσσινί».

Στην πρώτη (στο τρίτο λεπτό) ο Βραζιλιάνος αμυντικός του Παναθηναϊκού φαίνεται να κρατείται εντός περιοχής από τον Ζίζιτς, ενώ οι ίδιοι παίκτες πρωταγωνιστούν σε μία ανάλογη φάση 15 λεπτά αργότερα.

Και στις δύο περιπτώσεις ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ωστόσο στην επανάληψη (49ο λεπτό), σε μία ανάλογη φάση, ο Φατιόν κρατάει τον Μολίνς σε εκτέλεση κόρνερ του Χίλιεμαρκ, με αποτέλεσμα ο Κουτσιαύτης να δείξει την λευκή βούλα.

Τέλος ανάλογη φάση είχαμε και στο 61ο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να ζητάει κι άλλη παράβαση για νέο κεφαλοκλείδωμα του Ζίζιτς στον Μολέδο, όπου και πάλι δεν δόθηκε τίποτα.