Αθλητισμός

Ο Τζέιμς καθάρισε τον Άρη!

Ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει από το -21, όμως ο Παναθηναϊκός χάρη στον απίστευτο Μάικ Τζέιμς πήρε τη νίκη (70-54) στο άδειο ΟΑΚΑ!

Ο Τζέιμς ήταν καυτός στην τελευταία περίοδο και όταν ο Άρης στο 33’ πλησίασε στους τέσσερις πόντους (55-51), έβαλε τους 11 από τους 15 τελευταίους πόντους του Παναθηναϊκού για να του χαρίσει το ροζ φύλλο με 70-54. Οι «πράσινοι» ήταν καλοί μόνο στην 2η και την 4η περίοδο, απέναντι σε έναν Άρη που το πάλεψε, αλλά κατέρρευσε στα τελευταία 7:30 λεπτά. Ο Κέι Σι Ρίβερς ακολούθησε με 10 πόντους στο σκοράρισμα. Κορυφαίος του Άρη ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, 12 είχε ο Τζένκινς.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο ΟΑΚΑ και αιφνιδίασε (5-14, 5’), με Φώτση και Χαραλαμπόπουλο να απαντούν για τους γηπεδούχους για το επιμέρους 12-1 (17-16, 7’), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο (20-20) με 1/3 βολές του Ρίβερς σε… νεκρό χρόνο μετά από φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και με μπροστάρηδες τους Ρίβερς με εννέα πόντους και τον Τζέιμς έξι σε αυτή την περίοδο, έκανε ένα επιμέρους 24-3 για να στείλει την διαφορά στο +21 (44-23) σε 7:24 του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Άρης τουλάχιστον κατάφερε να μαζέψει κάπως την διαφορά με ένα σερί 7-0 στα τελευταία 2:20 της περιόδου και να μειώσει στους 14 (44-30) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 2/15 σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 53-43 και μάλιστα άλλα δύο τρίποντα (από Ζάρα και Γιάνκοβιτς) έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Πρίφτη να βρεθεί στο -4 (55-51) στο 33’!

Κάπου εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Μάικ Τζέιμς με έξι απανωτούς πόντους ξαναπάει την διαφορά στην ασφάλεια του +10, έχοντας σκοράρει αποκλειστικά μόνος του για τους «πράσινους» στην μισή τελευταία περίοδο. Επί της ουσίας ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε τους 13 από τους 17 πράσινους πόντους στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 15-3 στα τελευταία 7:30 λεπτά για να πάρει το ματς με 70-54.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54.