Αθλητισμός

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 71-65

Ο Μπουρούσης τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση και με ηγετικό παιχνίδι οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη-κλειδί επί της Μπάρτσα (71-65) που τον φέρνει σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση στην 8άδα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν… φουλ αγχωμένη στο ΟΑΚΑ, ωστόσο πήρε το ζητούμενο, δηλαδή τη νίκη ενώπιον 15.000 κόσμου, φτάνοντας στο 11-8 για να διατηρηθεί σε πλεονεκτική θέση όσον αφορά την πρόκριση, με τον Μπουρούση… κολώνα και κορυφαίο των πράσινων!

Πλέον ο Παναθηναϊκός μετά την αγχωτική, αλλά και πολύ σημαντική νίκη επί των Καταλανών του Μπαρτζώκα, πάει την Πέμπτη (26/1) στο Βελιγράδι για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα για να εδραιώσει με νίκη ακόμα περισσότερο τη θέση του.

Με δύο τρίποντα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ (8-2, 2’), με το Ναβάρο να φέρνει το ματς στα ίσια (11-11) και τον Κλαβέρ να μειώνει στο φινάλε της νευρικής πρώτης περιόδου (15-13), όπου οι Καταλανοί υπέπεσαν σε επτά λάθη.

Η «πράσινη» αστοχία ακόμα και σε λέι απ έδωσε τη δυνατότητα στην Μπάρτσα να προηγηθεί (22-25, 15’), όμως η απάντηση ήρθε μέσω της άμυνας και της εισόδου Σίνγκλετον και Ρίβερς, για το 34-25 (σερί 12-0) στο 18’, πριν το 36-29 της ανάπαυλας.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη διψήφια διαφορά με τρίποντο του Καλάθη (39-29), όμως η Μπαρτσελόνα συμμάζεψε άμεσα (39-34) εξαιτίας των επιπόλαιων «πράσινων» επιλογών.

Ο Φελντέιν είχε ένα μικρό ξέσπασμα (46-38, 26’), με την ενέργεια του Μπουρούση να οδηγεί στο 49-43 (28.30’’), πριν με δικές του βολές κλείσει την τρίτη περίοδο στο +8 για τον Παναθηναϊκό (54-46).

Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Βεζένκοφ έφτασαν μια ανάσα από τους γηπεδούχους (55-54, 32’), οι οποίοι χρειάστηκαν ένα κλέψιμο και λέι απ του Ρίβερς κι ένα τρίποντο του Σίνγκλετον για το 63-56 (35.15’’).

Βεζένκοφ και Φαβεράνι κράτησαν όρθια την ομάδα τους (65-61, 36.30’’), με τον Μπουρούση να δηλώνει παρών (67-61)! Ο Κόπονεν μείωσε και ο Τζέιμς απάντησε με ψυχραιμία (71-65, 38.30’’), την ώρα που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν λάθη στις κρίσιμες επιθέσεις τους, με το τελικό 71-65 να σφραγίζει την 11η νίκη του Παναθηναϊκού στον μαραθώνιο.

Ο MVP: Ο Γιάννης Μπουρούσης έβγαλε περίσσευμα ενέργειας, όπως στην Πάτρα και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε σπουδαία νίκη, έχοντας νταμπλ-νταμπλ.

Ο Σκληρός: Ρίβερς, Τζέιμς και Σίνγκλετον βοήθησαν αποφασιστικά τον Παναθηναϊκό να φτάσει στη νίκη.

Ο Αόρατος: Ο Ρένφρο σε σχεδόν 13’ δεν βοήθησε την Μπαρτσελόνα.

Ο Πεσμένος: Τόμιτς και Ναβάρο δεν κατάφεραν να δώσουν πολλά στην ομάδα τους.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός και αγχωμένος και αυτό φάνηκε στις πολλές χαμένες βολές (8/15).

Η στιγμή: Όταν οι στιγμές ήταν κρίσιμες, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πιο ψύχραιμοι, με τον Τζέιμς να βάζει την τελευταία πινελιά με το 71-65, 1,5 λεπτό πριν το τέλος.

Η διαιτησία: Ράντοβιτς (Κροατία), Μογκουλκότς (Τουρκία), Πατέρνικο (Ιταλία) εκνεύρισαν με τα σφυρίγματά τους σε πολλές περιπτώσεις τον κόσμο στο ΟΑΚΑ.

Οι Στρατηγοί: Οι άμυνες καθόρισαν το παιχνίδι, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με τους πράσινους στο τέλος να υπερισχύουν λόγω της κλάσης του Μπουρούση, του Ρίβερς και του Τζέιμς.

Η εξέδρα: Πάνω από 15.000 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισαν μια αγχωτική, αλλά και σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-29, 54-46, 71-65.

πηγή: sdna.gr