Αθλητισμός

Ολυμπιακός: Οι 4 φετινές ανατροπές στη Super League

Παρά τα δεδομένα αμυντικά του προβλήματα, τα κενά στο ρόστερ και τις... ανακολουθίες του καλοκαιρινού σχεδιασμού, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να «βγάζει» το DNA νικητή και στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας ήδη τις τέσσερις νίκες με ανατροπή του σκορ.

​Ο Ολυμπιακός τα… χρειάστηκε στο πρώτο ματς για το 2017, όμως στο φινάλε του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1. Παρά τα συνεχιζόμενα τραγικά αμυντικά λάθη, παρά τις απουσίες και τις δεδομένες ελλείψεις στο ρόστερ τους οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν για ακόμη μια φορά ότι η νοοτροπία του νικητή και του πρωταθλητή έχει… γράψει και δεν ξεγράφει ανεξαρτήτως συνθηκών και προσώπων.

Μάλιστα, μετά από μόλις 13 ματς στο πρωτάθλημα, αυτή ήταν η ανατροπή υπ’ αριθμόν 4 για τους «ερυθρόλευκους» από τις συνολικά 11 νίκες τους! Η πρώτη και μοναδική εκτός έδρας ήταν στα μέσα Σεπτεμβρίου με το 2-1 επί του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, όταν Τσόρι (51′) και Ιντέγε (75′) ανέτρεψαν το 1-0 του Περόνε στο 5′. Ακολούθησε το εντός έδρας 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με το αυτογκόλ του Βαρέλα στο 25′ να ισοφαρίζει το δικό του 0-1 στο 6′ και τον Μιλιβόγεβιτς να χαρίζει τη νίκη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έπειτα, στα μέσα Δεκεμβρίου, οι Πειραιώτες φτάνουν στη νίκη με 3-1 επί του Παναιτωλικού πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (Σεμπά, Καρντόσο, Φιγκέιρας) μετά το 0-1 του Κούσα στο 52′. Τελευταία φυσικά ανατροπή το αγχωτικό 2-1 κόντρα στον Αστέρα με τα γκολ των Φορτούνη και Μάριν (στις καθυστερήσεις) ενώ οι Αρκάδες είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ στο 27′ με το πέναλτι του Μάσα.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των τεσσάρων ανατροπών του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα:

* θυμηθείτε τι συνέβη σε αυτά στα σχετικά links.

4η, 18-9-2016: Ηρακλής – Ολυμπιακός 1-2

8η, 23-10-2016: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1

15η, 18-12-2016: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1

1η, 4-1-2017: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 2-1

Πηγή: sdna.gr